Translator

Evanjelický farár Pavel Chorvát dostal ocenenie Spravodlivý medzi národmi

Najvyššie izraelské ocenenie Spravodlivý medzi národmi, ktoré sa každoročne udeľuje ľuďom nežidovského pôvodu za záchranu Židov počas holokaustu, dostali 11. februára 2014 ďalší piati Slováci in memoriam. Na slávnosti v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave sa zúčastnil generálny biskup Miloš Klátik.

Príbuzní záchrancov prevzali Medailu a čestný diplom z rúk veľvyslanca štátu Izrael na Slovensku Alexandra Ben-Zviho. Na slávnosti boli prítomní aj niektorí zachránení či ich potomkovia. Ocenenie in memoriam udelili evanjelickému farárovi zo Slatiny nad Bebravou Pavlovi Chorvátovi, ktorý zachranil viacerých židovských občanov; Petrovi a Márii Rehákovcom z Trenčína za záchranu šesťtýždňovej dcéry Zity Löwenbeinovej, ktorú v auguste 1944 ako vlastnú prichýlili vo svojom dome pred nemeckou deportáciou do koncentračného tábora; Pavlovi a Anne Hriadelovcom-Božích za záchranu deväťročnej Hedvigy Kleinovej z Považskej Bystrice. Uvedené mená pribudnú k doterajším 534 vyznamenaným Slovákom a budú navždy vytesané do kameňa v spomínanom Svojou účasťou a príhovormi význam podujatia zdôraznili aj prezident SR Ivan Gašparovič a predseda vlády SR Robert Fico.

Riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan sa zvlášť poďakoval našej cirkvi a generálnemu biskupovi aj CZ ECAV Slatina nad Bebravou za súčinnosť pri pri získavaní dokumentácie o bratovi farárovi Pavlovi Chorvátovi.

Evanjelický farár Pavel Chorvát zachránil JUDr. Eugena (Janko) Feldmanna (Ondrej Haban), Margitu, rod. Feldmannovú (Elena Ďuračková) a Honzu Deutscha (Jozef Marták). Za pomoc ľuďom, ktorí sa skrývali pred fašistami, sa v roku 1942 dostal aj do väzenia. Koncom 50. rokov ho dva roky väznili komunisti a potom bol zbavený možnosti pôsobiť ako farár.

zdroj: ecav.sk

Komentáre sú uzatvorené